Gazete Çankaya/19.08.2014

Çankaya Belediyesi ile Peyzaj Araştırmaları Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü iklim değişikliğine yönelik proje kapsamında dikilen bitkiler Çansera'da hayat buldu…

Ankara – Çankaya Belediyesi, doğaya ve yeşile yönelik çalışmalara destek olmaya devam ediyor. Peyzaj Araştırmaları Derneği ile birlikte yürütülen “Doğal Bitkilerle İklim Dostu Çankaya Parkları Projesi” kapsamında, çansera Kent Bahçesi'nde köklenen çeliklerin dikim şenliği yapıldı. 30 gönüllü tarafından gerçekleştirilen dikimlerde, Ankara florasından elde edilen bitkilerden 40 adet dikildi.

KATIR TIRNAĞI, PATLANGAç, DAĞ MUŞMULASI, SUMAK, KARTOPU…

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı-Küresel çevre Fonu (UNDP-GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından desteklenen proje ile Ankara'nın doğal bitki örtüsünden toplanan çeliklerin, önce çansera'da bakıma alınarak kök salmaları sağlandı. Fidanlıklarda bulunmayan, ancak doğal ortamlarından toplanabilen Katır Tırnağı, Patlangaç, Dağ Muşmulası, Sumak ve Tüylü Kartopu bitkileri dikime hazır hale geldiklerinde çansera'da toprakla buluştu.

Su sıkıntısının yaşandığı ve giderek daha kurak bir hal alan iklim koşullarının, doğal bitkiler kullanılarak kentsel peyzaj ile iyileştirilebileceğini savunan projede, uygulamanın yaygınlaştırılması ile Çankaya parklarının değişen iklime hazırlanması hedefleniyor. 

 

Peyzaj Araştırmaları Derneği

PAD, Doğal ve kültürel peyzajı etkileyen her türlü insan etkinliğini, toplumsal ve ekolojik yarar bakış açısıyla değerlendirmeyi ve bu etkinlikleri yeniden kurgulamayı amaçlamaktadır.

İletişimde Kalın!