Reid’in ilk baskısı 1996 yılında yayınlanan ve birçok peyzaj mimarlığı bölümünde peyzaj tasarımı dersinin temel kaynağı olan 'Peyzaj Tasarımında Konseptten Forma 'üyelerimizden Ekin OKTAY’ın çevirisi ile ikinci baskıdan Türkçe olarak Literatür Yayınevi tarafından yayımlandı.

Yerli, yabancı birçok kaynağın atıf yaptığı ve tasarım için birçok esin kaynağı olabilecek görsele sahip bu kitap tasarıma yeni başlayan öğrenciler için iyi bir yönerge ve tasarım hayatına devam eden uzmanlar için yaratıcılığını geliştirecek esin kaynaklarıyla dolu bir araç kutusu niteliğinde…

6 bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde yaratıcı süreç, fonksiyonel ve felsefi konseptler örneklerle açıklanmakta ve konsept kavramı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Bunu geometrik formların anlatıldığı ve tasarım öğrencilerinin en çok zorlandığı konulardan olan konseptleri forma dönüştürmede pratik yönergelere sahip 2. Bölüm takip etmektedir.

Üçüncü bölümde ise doğadan çekilmiş fotoğraflar ile doğal formların nasıl peyzaj tasarımlarına uygulanabileceği detaylı şekilde anlatılmaktadır.

  1. bölüm; temel tasarım kurallarından yola çıkarak peyzaj tasarımını genel geçer kurallar ile detaylı şekilde anlatmaktadır.
  2. bölüm ise kuralların dışına çıkarak sıradışı ve kışkırtıcı tasarımları bol görsel desteği ile anlatmakta ve zaman zaman kuralların dışına çıkılarakta etkileyici tasarımlar gerçekleştirilebileceğini göstermektedir.

Son olarak Reid’in üzerinde çalıştığı projeler konsept aşamasından başlayarak aşama aşama anlatılmakta ve proje sürecinin içselleştirilmesi görseller ile desteklenmektedir.

Kitap çeşitli platformlarda farklı fiyatlara sunulmaktadır. Kitap ile ilgili detaylı bilgiye https://www.literatur.com.tr/peyzaj-tasariminda-konseptten-forma-2-basimdan-ceviri linkinden ulaşılabilir.

Keyifli okumalar…